Historie SKST Liberec
Novodobá historie klubu začala v roce 1987 při TJ Sokol Ruprechtice, ale oddíl stolního tenisu byl založen již v roce 1961. Dospělí hráli jednu oblastní soutěž a trénovali v tělocvičně ZŠ Ruprechtice. Mládež získala stálou hernu se 4 stoly v upraveném skladovém objektu na fotbalovém hřišti v Ruprechticích o kterou po krátké době přišla díky nezodpovědným komerčním zájmům tehdejšího výboru klubu Sokol Ruprechtice.
V roce 1990 byla sokolovna uzavřena a po dvouletém působení v suterénu objektu SOU Na Bojišti, se děti přemístily do tělocvičny ZŠ Vrchlického.
V roce 1992 se klub sloučil s největším oddílem stolního tenisu, který byl členem TJ Stadion Liberec. Tím se výrazně zvýšila členská základna i počet družstev v oblastních soutěžích. Oddíl se osamostatnil a vznikl sportovní klub TTC Ruprechtice a později SKST Liberec. Od této doby začíná klub bojovat o ligové soutěže.
Rok 1995 znamenal rozdělení oddílu na dospělé a mládež. Vznikl samostatný klub KMST Liberec, který sdružuje mládež do 18ti let. Mezi oběma oddíly je však velmi úzká spolupráce.
Muži vybojovali postup do 2. ligy v roce 1997 a po dvou letech postoupili do 1. ligy. Po reorganizaci soutěží hráli střídavě 2. a 1.ligu. Od roku 2006 patřili stabilně do prvoligové špičky. Nejvýraznějším úspěchem bylo 3. místo v sezoně 2010/2011.
V sezóně 1999/2000 se dočkalo největšího úspěchu družstvo žen, kdy postupem do Extraligy dosáhlo svého vrcholu. Ústřední postavou byla především bývalá reprezentantka Lída Benešová-Šmídová, která patřila k nejlepším hráčkám soutěže. Bohužel její dlouhodobá nemoc v druhé polovině sezóny znamenala oslabení družstva a sestup.
13. leden 2000 znamenal další výrazný milník v historii klubu. Splnil se sen všech členů a otevřela se nová stálá herna stolního tenisu na 6 stolů v Liberci-Pavlovicích. Herna je propojena s tělocvičnou ZŠ Vrchlického a tím lze realizovat akce celkem na 11 stolech.
Od roku 2005 oddíl rovněž spravuje hernu v Home Credit aréně. 8 stolů zde nejvíce využívají zejména neregistrovaní stolní tenisté, další kluby, veřejnost a okresní týmy SKST Liberec.
Rok poté jsme se sloučili s Libereckým sportovním klubem vozíčkářů. V jejich řadách najdeme několik velmi úspěšných sportovců nad nimiž vyčnívá paralympijský vítěz ze Sydney 2000 René Tauš a bronzový medailista z Ria 2016 Jiří Suchánek.
Rok 2011 znamenal pro klub výraznou zkoušku v podobě pořádání jedné z největších stolně-tenisových akcí v historii České republiky – IX. Mistrovství Evropy veteránů ve stolním tenisu. Prezentovali jsme se velmi vydařeným šampionátem, kterého se zúčastnilo 2.472 hráčů z 37 zemí!
Od sezony 2012/2013 hraje nejvyšší českou soutěž Extraligu. Největším úspěchem bylo 3. místo v sezoně 2018/2019 ve složení Radek Košťál, Semuel Kalužný, Mohamed Shouman a Jakub Seibert.
V roce 2014 bylo otevřeno Sport Centrum Pavlovice. Oddíl zde spolu se Sport aerobicem Liberec našel nové zázemí. Zejména nové šatny, sportovní sály, recepce, konferenční místnost, posilovna nebo prostor na ubytování sportovců.
Mezi největší úspěchy našich odchovanců patří 2. místo na MČR družstev 2001 staršího žactva ve složení Jahoda, Nevrkla, Šatava. Ve stejné kategorii v roce 2015 obsadili rovněž 2. místo Michal Blinka, Martin Pařízek, Jan Mečl a Martin Huk.
Michal Blinka zvítězil na několika celostátních turnajích a probojoval se do extraligového A týmu a reprezentace ČR do 21 let. Monika Pařízková patří do mládežnické reprezentace. Je vítězkou několika celostátních a mezinárodních turnajů a 3x mistryně ČR. Řada dalších hráčů patří a patřila do celostátní mládežnické špičky.
Klub je zejména od roku 2006 pravidelným pořadatelem turnajů všech kategorií. Ještě v roce 1997 pořádal MČR mužů a žen. O devět let později se v Liberci hrála Liga Mistrů mezi START Horní Suchá a rakouským SVS Niederosterreich v čele s mistrem světa Wernerem Schlagerem nebo Chen Weixingem. Velmi aktivní jsme v pořádání turnajů mládeže. V Liberci se hrála Mistrovství ČR mládežnických kategorií. Pravidelně pak celostátní turnaje mládeže nebo turnaje veteránů.
Dnes patří SKST Liberec k největším oddílům v České republice. Máme 14 družstev - a to bez pohárových soutěží z toho 3 se účastní ligových soutěží.